Wprowadzenie
Część osób zamierzających ogłosić upadłość konsumencką, jest również dłużnikami alimentacyjnymi czy też ciąży na nich takowy obowiązek. Nierzadko można się spotkać ze stwierdzeniami o umorzeniu długów alimentacyjnych w postępowaniu upadłościowym, szczególnie w przestrzeni internetowej. W dzisiejszym wpisie postaram się wyjaśnić, jaki wpływ ma ogłoszenie upadłości na długi alimentacyjne oraz sposób realizacji bieżącego obowiązku alimentacyjnego przez dłużnika.
Wprowadzenie
Ceną ogłoszenia upadłości konsumenckiej jest spieniężenie całego majątku dłużnika, który staje się masą upadłościową służącą do proporcjonalnego zaspokojenia wierzycieli. Nie trudno jednak wyobrazić sobie okoliczności, w których przed lub po ogłoszeniu upadłości konsumenckiej, dochodzi do nieprzewidywalnego zdarzenia jakim jest śmierć osoby bliskiej, które bezpośrednio wpływa na sferę majątkową dłużnika. W dzisiejszym artykule postaram się omówić sytuację osoby niewypłacalnej, z perspektywy powzięcia przez nią informacji o otwarciu spadku na różnych etapach postępowania upadłościowego.
Wprowadzenie
Na wstępie chciałbym zaznaczyć, że każdy wniosek o upadłość konsumencką osoby uzależnionej od alkoholu czy hazardu sąd będzie rozpatrywał indywidualnie. Dlatego tak istotne jest rzetelne sporządzenie wniosku z dokładnym uzasadnieniem oraz odpowiednimi załącznikami w postaci dokumentacji medycznej, która potwierdzi przebieg choroby, wpływ choroby na funkcjonowanie dłużnika oraz skutki z jakimi się wiąże.
Na wstępie należy podkreślić, iż zarówno syndyk jak i komornik dokonują zajęcia składników majątku na podstawie tych samych przepisów. Dłużnicy, wobec których ma być przeprowadzona egzekucja komornicza lub wobec, których otwarto postępowanie upadłościowe powinni wiedzieć, że nie wszystkie przedmioty będące ich własnością podlegają egzekucji. Wyłączenia te dotyczą m.in. zapasów żywności, narzędzi niezbędnych do wykonywania pracy zarobkowej czy też bielizny i ubrania codziennego. Jeżeli komornik przeprowadzi swoje czynności niezgodnie z prawem, będzie musiał liczyć się z roszczeniem o naprawienie szkody.
Ustawa z dnia z dnia 25 lutego 1964 r. Kodeks rodzinny i opiekuńczy (t. j.: Dz. U. z 2019r. poz. 2086; dalej: k.r.o.) wyróżnia w polskim systemie prawnym dwa ustroje majątkowe, a mianowicie ustawowy i umowny. Ustrój majątkowy ustawowy następuje z mocy prawa w momencie zawarcia związku małżeńskiego i dotyczy wyłącznie wspólności majątkowej, czyli sytuacji, w której małżonkowie w żaden sposób nie modyfikowali wiążącego ich stosunku w sferze majątkowej. Natomiast ustrój majątkowy umowny dotyczy umów zawieranych pomiędzy małżonkami w formie aktu notarialnego i może obejmować zarówno rozdzielność majątkową, jak i ograniczoną wspólność majątkową.
Plan spłaty wierzycieli określa zakres spłat dokonywanych przez upadłego, który ustalany jest po zakończeniu II etapu postępowania upadłościowego. Wstępny projekt tego planu sporządza syndyk, po czym przesyła go do nadzorującego całe postępowanie sędziego komisarza, który z kolei wydaje w tej kwestii stosowne postanowienie. Należy podkreślić, że sąd nie jest w żaden sposób związany stanowiskiem syndyka co do treści planu spłaty, a sama okoliczność przedłożenia projektu planu spłaty przez syndyka nie oznacza, że sąd upadłościowy w ogóle plan spłaty ustali albo, że ustali go w kształcie zaproponowanym przez syndyka.
Napisz do mnie, opowiedz mi o swoim problemie, a ja postaram się Ci pomóc. Przedstawię Ci wszelkie możliwe sposoby rozwiązania Twojego problemu i określę koszty, jakie będą z tym związane.